ZVOLTE CÍLOVOU SKUPINU pro přehlednější zobrazení.

    Expozice

    Garant: 
    Mgr. Kristýna Nová

    Věda a technika v pozadí

    Vidění je pro člověka jedním z nejdůležitějších smyslů. Občas nás ale naše smysly mohou trošku mást. Třeba u tohoto exponátu koukáním přes různě barevné filtry v brýlích vidíme pokaždé jiný obrázek.

    Lidské oko je velmi důmyslná optická soustava. Obraz předmětů se vytváří na sítnici. Tu tvoří přibližně 130 milionů buněk. Jsou uspořádány do 3 vrstev. Buňky citlivé na světlo jsou uloženy až v nejhlubší vrstvě – jsou to tyčinky a čípky. K barevnému vidění slouží čípky, které obsahují fotoaktivní pigment reagující na různé vlnové délky světla. V šeru vidíme černobíle pomocí tyčinek, které jsou značně citlivější než čípky. Čípků je v oku 6,5 miliónu, tyčinek 125 miliónů. V sítnici jsou rozloženy nerovnoměrně. Nejvíce čípků je v oblasti tzv. žluté skvrny, a to především v ústřední jamce. V těchto místech se nevyskytují žádné tyčinky. Čípků směrem k okraji sítnice ubývá, tyčinek přibývá. Za šera, když používáme k vidění tyčinky, tak jsme barvoslepí. Při setmění (šeru) dojde k rozšíření zornice, aby se do oka dostalo co nejvíc světla.


    Obrázek z exponátu. Zdroj a autor: Techmania Science Center. Under Creative Commons.

    Obrázek, na který se přes brýle v exponátu díváme, v sobě obsahuje dva obrázky. Jeden je  nakreslený jen odstíny červené a druhý jen odstíny modré barvy. Při použití filtrů se uplatňuje subtraktivní míchání barev. Při tomto míchání barev se ze spektra dané složené barvy odebírají některé jeho spektrální složky a výsledná barva má tudíž chudší spektrální složení. Modrý filtr proto propustí jen modré barvy a červený filtr propustí jen červené barvy. Vše ostatní filtrem neprojde. Výsledkem jsou pak dva různé obrázky.

    Odborné dotazy

    Rezervace a nákup vstupenek

    Recepce

    Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.